Cherkessia Röportaj: Çerkes Kadınlar Çalıştayı

Geçtiğimiz hafta sonu (4 Mart) Adana Çerkes Kültür Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında “Çerkes Kadınlar Çalıştayı’nı Adana Ramada Otelde gerçekleştirdi. Çalıştayda Sosyo-kültürel, siyasal ve karar alma sürecinde kadın, ekonomik yaşamda Çerkes Kadını konuları tartışıldı. Gruplarda yapılan tartışmalardan sonra grup temsilcileri bir araya gelerek sonuçlar üzerine çalışmalar yaptılar. Çalıştay’ın sonuçları, yakın zamanda kitap haline getirilerek yayınlanacak.

Adana Çerkes Derneği Başkanı Y. Doç.Dr.İsmail Güneş’e çalıştayın oluşumunu ve diğer sorularımızı yönelttik.

Y.Doç. Dr. İsmail Güneş: Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bil. Fakültesi.

 

N.F. Kube: Dernek başkanı ve akademisyen olduğunuzu biliyorum sadece. Ç.Net okurları için Adana Çerkes Derneği başkanı kimdir bahseder misiniz ? 

Y.Doç. Dr. İsmail Güneş: Aslen Kahramanmaraş Göksun Mehmetbey Köyünden Abzeh’im.  Babamın memuriyeti nedeniyle uzun yıllar çok farklı yerlerde yaşadıktan sonra Üniversite eğitimi ile beraber Adana’da yaşamaya başladım ve bu süreci önce Maliye Yüksek Lisansı ardından Ekonomi doktora çalışmalarım takip etti.

Bu süreçte Yerel Yönetimler, Enerji Ekonomisi ve Bilgi ekonomisi alanlarında çalıştıktan sonra bunları Spor Ekonomisi, Stratejik Planlama, Bütçe ve Sivil Toplum Örgütlenmesi, dezavantajlı guruplar konularında çalışmalar takip etti.  Adana Kent Konseyi yönetim ve onur kurulu üyelikleri yanında engelliler konusunda pek çok proje gerçekleştirdim.  Altı yıldır ulusal bir gazetenin bölge ekinde düzenli köşe yazıları yazıyorum. 2015 Yılında yapılan Adana Çerkes Kültür Derneği Genel Kurulunda toplumun talebi ve görevlendirmesi sonucunda yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber yönetime geldik ve Mayıs sonuna kadar bu sorumluluğu taşıyoruz.

N.F.Kube: Geçtiğimiz hafta sonu (4 Mart) Türkiye Çerkesleri için bir ilk gerçekleşti AÇKD ev sahipliğinde ‘’Çerkes Kadınlar Çalıştayı’’ organizasyonu. İsim olarak heyecan verici gözüküyor. Çalıştay başlıklarını, bileşenlerini ve hikayesini herkes merak ediyordur? 

 

Y.Doç Dr. İsmail Güneş: Kulağa heyecan verici gelen bu çalıştay fikri neredeyse son bir yılda her toplantımızın gündeminde oldu ve gerçekleştirmek için büyük heyecan duyduk. Bu çalıştay fikri aslında hadi bir etkinlik yapalım bu konuyu da konuşalım diye düşünülmüş, tesadüfi bir fikir asla değildir. Zaman içinde olgunlaşmış ve uygun zemin ve zaman geldiği için gündeme alınmıştır. Bunun altında yatan bir takım olaylar vardır. Bir anlamda sosyal bir birikimin sonucu ve doğal akışında bu gereksinimi bizlere hissettirmesinin sonucudur.

Adana Çerkes Kültür Derneği’nin 27 Ekim 2013 tarihinde yaptığı genel kurulda Yönetim kurulu seçimlerinde iki liste çıkmış ve Kadınlar Aysel Ateş Başkanlığında yönetim kuruluna kendi listelerini çıkararak aday olmuştur. Bugüne kadar kadın başkanlar gördük ancak başkanlık ve yönetime tümüyle talip olan bir grup görmedik.  Kadınların bu adaylık süreci toplumun gerçek düşünceleriyle ve kendisiyle yüzleşmesine gerçekten kadın eşitliği konusunda ne denli samimi olduğunu test etme imkânı sağladı.

Bu adaylıktan sonra yapılan seçimlerin eşit oylarla bitmesinin ardından kadınlar biz gerekli mesajı verdik, amacımıza ulaştık diyerek berabere biten bir seçim sonrası çekildiler. Sonuçları açısından bu çok önemli bir olaydı. İleride Türkiye’de derneklerimizin sivil toplum alanında tarihi yazılır ise bu olay tarihte yerini alacaktır. Ardından 31 Mayıs 2015 Tarihinde yapılan Genel Kurulda oluşan 14 kişilik yönetim kurulunda 6  kişi ile görev aldılar.  2013’de bu ilke imza kadınların önemli bir kısmı bu yönetimde görev aldılar. Yeni yönetim olarak Türkiye’de bir ilke imza atarak Derneğin stratejik planını geniş katılımla ve her kesimin görüşlerini alarak hazırladık.

Bu plana bağlı kalarak iki yıllık faaliyet planı ve hedefler belirlendi. İşte bu plan sürecinde Çerkes Kadınlar Çalıştayı yapılması konusunda kararı yönetim olarak almıştık. 2017 Yılı programımızda yer alan bu çalıştayla bir anlamda konuşulmayanları konuşmak, sohbetlere konu olan gerçekleri sistematik sorgulamak, tüm dünyada cinsiyet eşitsizliği ve sosyal, ekonomik ve siyasal alanda eşitsizlikler yaşanırken toplum olarak kendi durumumuzun da sorgulanması gerektiğine inandık.

 

N.F.Kube: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesindeki bu çalıştayın ana mesajı nedir Çerkes kadınlarına? 

Y.Doç Dr. İsmail Güneş: Amacımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde çok daha geniş katılımlı bir çalıştay düzenlemekti. Bu amaçla da tüm derneklerimize davetlerimizi aylar öncesinden ilettik ve katılım konusunda hassasiyet sağlanmasını rica ettik.  Bu çalıştaya 6 değişik kentimizden kadınlar katıldı.  8 Mart’ta derneklerimizin kendi etkinlikleri olabileceği düşüncesi ile en uygun tarih olarak görünen 4 Mart tarihini seçtik.

Bu çalıştay’ın ana mesajı bu güne kadar belirli kalıplar ile andığımız, erdemlerini yücelttiğimiz kadınlarımızın görüş ve düşüncelerini anlamak, buradan çıkacak sonuçları tüm toplum ile paylaşmak ve geleceğe ışık tutacak adımlar atmak istedik. Şundan çok eminiz toplumsal değişim, zamanın ruhu,  insan aklı ve onuruna yakışmayan her türlü eşitsizlik zaman için sorgulanacaktır.

Nüfusun yüzde 50 yüzde 50 dağılım gösterdiği düşünülürse siyasal temsilde, Yerel yönetimlerde , iş yaşamında, üst düzey yöneticilerde, servet dağılımında geride kalan bir kadın tablosu hem dünya hem de Türkiye için geçerlidir. Toplum olarak bu acı gerçeğin dışında olmamamıza rağmen bu gerçeği görmezden gelerek davranamayız, polyannacılık oynayamayız. Gerçeklerle yüzleşmek ve sorgulamak zorundayız. Bizlerden göreceli olarak daha geride olan gruplara bakarak durumuzu iyi görmek kendimizi kandırmak olur. Bu nedenle bir hedef gerekiyorsa bu idealize edilmiş duruma en yakın yerde olabilmektir.

Kadını söylemde yücelten toplumuz temsil noktasında bu söylemle uyumlu davranış sergilemiyor. Bize göre artık kadınların temsil edilmesinin zamanı geldi ve geçiyor. Çoğu kez kadın temsili değil temsilci kadınlar dernek ve yönetimlerde yer alıyor. Temsilci seçtiğimiz kurum ve kuruluşlarımızda bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm yönetimlere bakınca %94-95 lerde erkekler olduğunu görüyoruz.  Bu tablo eski sözlerin bittiği yerdir. Artık yeni bir söylemlere ve bununla uyumlu harekete ihtiyaç vardır. Bu çalıştayın ana mesajı budur.

N.F.Kube: Birazda çalıştayın katılımcı kadın profilinden bahsetsek. Ağırlıklı olarak bir çevreye aitlik mi söz konusuydu, yoksa her sosyal katmandan bileşen var mıydı?  

Y.Doç Dr.İsmail Güneş: Çalıştayımıza her yaş grubundan kadın katıldı. Genç kadınlar, Üniversiteli öğrenciler, ev hanımları, emekliler, öğretmenler, bankacı, özel sektörde çalışanlar, akademisyenler gibi geniş mesleki yelpazeden insanlar vardı. Bunun ne kadar büyük bir zenginlik ve değerli olduğunu çalıştay’ın konuşma ve yuvarlak masa toplantısı bölümünde net olarak gördük. Kentte yaşayan ağırlıklı bir grup ile çalıştık. Ancak kırsalda yaşamış bağları devam eden çok sayıda temsilcide vardı.  Farklı illerden temsilcilerin olması çalışmaya ayrı bir değer kattı. Bizlerle olup destek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

N.F.Kube: Türkiye Çerkes Diasporası yakın tarihinde yine Çerkes kurumları tarafından ‘’Çerkes Kadınları’’ başlığı altında yapılmış olan bir organizasyon yok bildiğim kadarıyla. Bu anlamda Çerkes yapılanmaları açısından İstanbul-Ankara gibi daha iddialı gözüken kentlere çalım attınız, bunun alameti farikası nedir? 

Y.Doç.Dr. İsmail Güneş: Daha önce bu tür organizasyonlar yapılıp yapılmadığını net olarak bilemiyorum. Ancak yakın dönemde olmadı.  Bu konu uzun süredir gündemimizdeydi ve yaşadığımız süreç, sonrasında yönetimde ve üyelerimiz arasındaki konuşmalar ve tartışmalar bize tamam artık zamanıdır duygusu verdi. Bu organizasyonun fiziksel ortam açısından da eksiksiz olmasını hedefledik. Bu nedenle bizlere destek olan Seyhan Belediyesine ve Başkan Yardımcısı Türkan Eşli’ye ayrıca teşekkür ediyorum.

Ankara ve İstanbul gibi iddialı şehirlere çalım atmak gibi düşüncemiz yok. Bu iki kentimiz Türkiye’nin en önemli şehirleri. Fakat insanlar değerlendirme yaparken bir noktayı gözden kaçırıyorlar. Derneklerimizden nitelikleri ve yaşam alanlarındaki yoğunluk açısından bu illerimizden geri kalmayan kentlerimiz var. Bunlardan bir tanesi de Adana’dır. Adana derneği 50 yıllı bir dernekçilik birikimine ve kurumsal kültüre sahiptir.

Biz mütevaziliği elden bırakmadan ama gerçekleri de görmezden gelmeden öncü, yenilikçi ve çağın gereklerine uygun bir sivil toplum örgütlenmesi modeli gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Kurumsal çalışmalarımız ve kimliğimiz bu anlamda oturmuş durumdadır.  Stratejik planda vizyonumuza bakıldığında …güçlü , yenilikçi aklın  ve bilimin ışığında toplumun yaşam boyu gelişim idealine katkı yapan, insan haklarına saygılı, demokratik değerleri içselleştirmiş, güvenilir, çağdaş, ilerici bir vizyona sahip  ifadeleri tesadüfen konulmamıştır. Bunların gereği olarak toplumsal bir konuya eğilmek bizler için bir sorumluluktu.

Kadın çalıştayı konusunda Adana’da bu sorgulamayı yapabilecek her yaştan, her meslekten ve en önemlisi sivil toplum konusunda engin deneyimleri olan kadınlar bulunmaktadır. Bu tartışmayı düzeyli yapacak ve eleştirileri objektif değerlendirecek erkekler bulunmaktadır. Dinamik bir genç grubumuz bulunmaktadır. Böyle bir sorgulama ve değişim bir yerden başlayacak ise Adana’nın bunu yapabileceğini biliyorduk.

Bu çalıştay ile  bu mesajıda tüm topluma verdiğimizi düşünüyorum. Bunun devamının geleceğine inanıyoruz. Çalıştay raporumuzun kamuoyu ile paylaşılmasından sonra gündem belirleyeceğini ve tüm toplumun bu konuyu tartışacağını ve faydalı sonuçlara ulaşacağından şüphemiz yoktur.

N.F.Kube: Son olarak, bu çalıştay fikri ilk kadınlardan mı geldi, yoksa sizin projeniz miydi? Ve eklemek istediğiniz şeyler var mı?   

Y.Doç.Dr. İsmail Güneş: Daha önce bu alanda çalışan bir akademisyen olarak 3 kadın çalıştayına katıldım. İki çalıştayda moderatörlük yaptım. Tüm samimiyetimle söylüyorum hiçbir çalıştayda bu çalıştay’ın ulaştığı nitelik ve kaliteyi yakalayamadık. Bu çalıştayda moderatörlük yapmak benim için büyük bir zevkti. Zaman zaman tartışmaları dinlerken ulaştığımız noktadan, söylemlerden, gösterilen olgunluktan gurur duydum.

Bu konu sadece benim fikrim değildi. Plan çalışmalarımızda kadınlarla ilgili konuların ifade edilmesine karşın bugüne kadar konunun ele alınmadığını görünce faaliyet planlaması yaparken bu konuyu yönetim kuruluna sunduğumda büyük bir destek gördü. Ardından danışma kurulunda konuyu ele aldık ve yine aynı desteği bulduk. Yaşananlar, zaman ve süreç bunu bir gereksinim haline getirmişti. Bizler bu gereksinimi gördük ve görevimizi yaparak zemin hazırladık. Gerçekte ise bu noktaya gelinmesi tamamıyla doğal akışında gerçekleşti.

Son olarak ifade etmek istediğim hiçbir medeni toplum sosyal yaşamda, ekonomik yaşamda, siyasal yaşamda kadını dışlayarak başaramamıştır. Bizlere düşen görev ideal olana ulaşma yönünde çaba göstermektir.

 

Cherkessia.net, 6 Mart 2017