Utku Sağılır-5 Ocak Gazetesi: İsmail Güneş Gibi Akademisyenler Çoğalmalı

Çukurova Üniversitesi’nin Adana’dan kopuk olduğu, kentin gelişimine yeterince katkı koymadığı söylemini yıllardır duyarız. Üniversiteye gittiğinizde de tam tersi bir düşünceyle karşılaşır ve kime hak vereceğinizi bilemez hale gelirsiniz. Çukurova Üniversitesi’nin Adana’ya verebileceği katkının çok daha fazla olabileceğinden eminim ve akademisyen kadronun çoğunluğunun da etliye sütlüye pek karışmadan tatlı bir hayatı sürdürmeyi tercih ettiğini biliyoruz. Fakat ÇÜ’de öyle isimler var ki, onların kente ve sosyal hayata katkıları müthiş. Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş, Prof. Dr. Figen Doran, Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu, Prof. Dr. Hamit Serbes, Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu Adana’da sürekli halkla iç içe gördüğümüz ve kendilerini üniversiteye kapatmayan öğretim üyeleri olarak gönlümüzde ve Adana’da iz bırakıyor.

Yaşadıkları kente artı değer koymayı yaşam biçimi haline getirmiş akademisyenlerin sayısı artmalı. Adana’da yöneticilerimiz önümüzdeki dönemde bu konuya mutlaka ağırlık vermeli. Gücü elinde bulunduran ve karar mekanizmalarında yer alanların ÇÜ’nün sinerjisini kullanmadan yola devam etmeleri Adana açısından büyük kayıp.

Bu noktada özellikle İsmail Güneş’le ilgili ayrıntılara dikkat çekmek istiyorum. Adana’da yapılacak Dünya Tekerlekli Basketbol Şampiyonası Genel Koordinatörü sıfatını üstlenen Güneş, bilgisini yaşadığı kentten esirgemeyen kişiliğiyle her türlü takdiri hak ediyor. Kitap yazıyor, köşe yazıyor, TV programlarına katılıyor. Basın kuruluşlarına müthiş destek veriyor. Onun yeri camiamızın gönlünde apayrı.

Adana’yı yönetenler ÇÜ’deki bilgi birikiminden daha fazla yararlanmak için çaba göstermeli. Üniversiteyle çatışarak, öğretim görevlilerin bilgisini hiçe sayarak yöneticilik yapılmaz. Yapıldığında da Adana zarar görür. Üniversitede görev yapan öğretim üyelerinin de, Türkiye gibi bir ülkede yaşadığını unutmayarak, zaman zaman çıkar gözetmeden vermeyi öğrenmesi gerek. Karşılıklı bilgi alışverişi ve olanak sağlama şeklinde özetlenebilecek bir iletişimin kurulması çok önemli. Üniversitedekilerin kente ve kentte yöneticilik yapanlara yukarıdan bakmadan, yöneticilerin de üniversitedeki bilgi birikimine saygı duyarak yollarına devam etmeleri hepimiz için en iyisi olur.

Çukurova Üniversitesi deyince benim aklıma Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş, Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Prof. Dr. Figen Doran, Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu, Prof. Dr. Hamit Serbes, Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu, Prof. Dr. Necmi Yaşar geliyor. Keşke daha çok ismi hatırlayabilsem. Bu isimlerin artması ve Adana’ya bilginin akması gerek. Adana’nın bütün sorunlarına rağmen çevre illerden bakınca bir cazibe merkezi olarak görüldüğüne tanık oluyoruz. Beyin göçünün önlenmesi ve daha zengin bir Adana yaratmak için her beraber koşturmaya devam.
http://www.5ocaknews.com/haberler/kose-yazilari/ismail-gunes-gibi-akademisyenler-cogalmali.html