Mülteciler İçin İmece Eğitimi

Adana Kent Konseyi Göç ve Mülteci Meclisi; BM Mülteci Yüksek Komiserliği ve Habitat Derneği tarafından başlatılmış olan Girişimci Destek Programları birinci aşama eğitimlerinden Sosyal ve Finansal Eğitim’e ev sahipliği yaptı.
İmece Projesi olarak da bilinen projenin Adana toplantısı bir otelde gerçekleşti. Adana’da yaşayan Suriyeli mültecilerin yoğun katılım gösterdiği eğitimde Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan ve Göç ve MülteciMeclisi Başkanı İsmail Güneş de hazır bulundu.
İki gün süren toplantıda; mültecilerin sosyo-ekonomik durumlarının iyileşmesi için atılması gereken sosyal ve finansal adımlar anlatıldı.

Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği’nin hayata geçirdiği Türkiye’nin 9 farklı şehrinde yaşayan Türkiyeli ve mültecilerin sosyo-ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için başlatılmış olan çok yönlü geçim kaynakları programı İMECE kapsamında gerçekleşecek Girişimci Destek Programları birinci aşama eğitimlerinden, 2 gün sürecek olan Sosyal ve Finansal Eğitimler başlıyor!

Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen eğitmenler tarafından “Arapça” olarak düzenlenen ve 450 mülteci ve ev sahibi toplum üyesinin faydalanabileceği bu eğitimler, katılımcıların girişimcilik merkezli olmak üzere sosyal ve finansal alanda temel konseptleri anlamalarına yardımcı olacak içerikleri ve atölye çalışmalarını; sosyal işletmeler ve projeler kurmak için gerekli ana noktaları kapsamaktadır. İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Mersin’de yapılacak olan eğitim içerikleri ve atölye çalışmaları şu konuları da kapsamaktadır;

Tantım

Hayaller ve hedefler

Hayalimdeki iş & sıradan iş

Çeşitlilik

Güçlü noktalar ve sınırlamalar

Çevremiz

Para biriktirmek ve harcamak

Bütçe

Borçlanma

Beyin fırtınası & zihin haritalama

SMART

SWOT

İş planı

Proje sunumu